Nowa mobilność w miastach – wykład online

Światowa populacja stale rośnie, podobnie jak stopień urbanizacji – dziś 75% Europejczyków mieszka w miastach. Jednocześnie, na całym świecie należy ograniczać emisję gazów cieplarnianych. Stąd transport będzie musiał przejść reorganizację i stawić czoło nowym wyzwaniom. W trakcie spotkania porozmawiamy o nowej mobilności w miastach: rozbudowach infrastruktury pieszej i rowerowej, strefach prędkości 30km/h, stałym i czasowym wyłączaniu ulic z ruchu, car-sharingu, transporcie na żądanie (tereny podmiejskie), rowerach cargo, innowacyjnych sposobach zarządzania ruchem, interakcji i łączności między różnymi elementami na drogach.

Marta Żakowska – antropolożka miejska, współzałożycielka i redaktorka naczelna Magazynu Miasta, pierwszego w Polsce interdyscyplinarnego i popularnonaukowego magazynu o mieście; inicjatorka Szkoły Architektury Społeczności (I edycja: 2020), ekspertka w obszarze miejskiej kultury mobilności. Prowadzi seminaria miejskie w School of Ideas SWPS oraz w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie i prowadziła różne miejskie seminaria niezależne, w tym m.in. popołudnia Społeczne Konteksty Budowania w czasie festiwalu Warszawa W Budowie. Autorka tekstów poruszających społeczne konteksty architektury publikowanych m.in. w Magazynie Miasta, Architektura Murator, Architektura&Biznes, Polityce i Gazecie Wyborczej i współautorka podcastu „Magazyn Miasta” na tokfm.pl. Pomysłodawczyni i autorka przewodnika oraz programu edukacyjnego „Miasta przyjazne starzeniu” zrealizowanego we współpracy z Globalną Siecią Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu WHO. Reprezentantka Polski w europejskiej grupie aktywistów City Makers biorącej udział w procesie tworzenia nowej Europejskiej Agendy Miejskiej. Pracuje w Muzeum Warszawy.

Zapraszamy do wysłuchania wykładu online, a także zadawania pytań i komentowania.

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

21/06/2021

Godzina wydarzenia: 17:30-18:30

Miejsce wydarzenia: Urban Lab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98