Pokaz filmu online „Kłamcy Klimatyczni” – rozmowa online z Ewą Bińczyk i Dianą Maciągą

Od sformułowania pojęcia „efekt cieplarniany” przez Jamesa Hansena, naukowca z NASA, minęło już ponad 30 lat, jednak od tego czasu niewiele co zrobiono, aby jemu zapobiec. Emisje CO2 i szkodliwych gazów nadal rosną, zmiany klimatu wywołane działalnością człowieka postępują, a świat, który znamy odchodzi w niepamięć. Jako jedne z pierwszych, z powagi problemu zdały sobie sprawę koncerny naftowe. Żeby zapewnić sobie stały przypływ zysków zaczęły inwestować w kosztowne programy negujące zjawisko ocieplania klimatu. Kim są kłamcy klimatyczni? To pseudonaukowcy, specjaliści od reklamy lub osoby publiczne, opłacane aby negować zjawisko zmian klimatu. W filmie ukazane jest śledztwo przeprowadzone przez duńskiego reżysera, który zagląda za kulisy działań kłamców klimatycznych. Film to opowieść o tym, jak za naszymi plecami najbogatsi i najbardziej wpływowi bezkarnie ustalają przyszłość Ziemi.
Podczas rozmowy z zaproszonymi gościniami postaramy odpowiedzieć na pytania o to jakie są strategie na odbudowę świata po pandemii w kontekście ochrony klimatu, jak mógłby wyglądać świat oparty na zasadach solidarności klimatycznej i jak zachować balans pomiędzy działaniami jednostki a działaniami wielkich koncernów i państw. Czy suma pojedynczych gestów wystarczy żeby wywołać i podtrzymać zmianę?


Harmonogram:

17:00-19:00 – projekcja online filmu „Kłamcy Klimatyczni” (The Campaing Against the Climate), 2020, reż. Mads Ellesøe

Link i hasło do obejrzenia filmu podaliśmy 10.07.2021. Oglądanie można było rozpocząć w godz. 17:00-21:00.


19:00-20:00 – rozmowa online z prof. Ewą Bińczyk i Dianą Maciągą, moderacja: Joanna Krukowska

Zaproszeni goście:
prof. dr hab. Ewa Bińczyk – pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią oraz kontrowersjami w nauce. Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos, 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas, 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK, 2012), a także Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN, 2018). Ostatnia książka w 2019 r. była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku” (Lista Międzynarodowego Czytania akcji „Polityki” i Teatru Studio, wrzesień 2019). W roku 2021 książka ukaże się w języku rosyjskim (w wydawnictwie The New Observer). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006−2007), laureatka stypendium „Zostańcie z nami” tygodnika „Polityka” (2010). W semestrze zimowym roku 2016 Visiting Scholar na Uniwersytecie Harvarda (Department of History of Science).

Diana Maciąga – koordynatorka kampanii ds. klimatu i energii w Stowarzyszeniu Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Prowadzi szkolenia dla liderów klimatycznych, działa na rzecz odejścia Polski od węgla i innych paliw kopalnych. Laureatka wyróżnienia Fundacji Polcul za wieloletnią i skuteczną pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego, szczególnie za walkę z globalnym ociepleniem.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy online, a także zadawania pytań i komentowania. Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

10/07/2021

Godzina wydarzenia: 17:00-20:00

Miejsce wydarzenia: Urban Lab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98