Projekt Wytwarzanie to łączenie

Badania materialno-społecznych światów wytwórców-majsterkowiczów skupionych wokół przestrzeni warsztatowych typu makerspace.
#makingisconnecting

Tytuł projektu nawiązuje do popularnej książki Davida Gauntletta. To proste, tytułowe hasło oddaje w naszym przekonaniu istotę amatorskiego majsterkowania: ludzie tworzą rzeczy i w ten sposób łączą się z innymi. Poprzez wytwarzanie i majsterkowanie nie tylko tworzymy rzeczy, ale dzielimy się nimi, więź z naszym środowiskiem fizycznym i społecznym.

By zrozumieć ten złożony – socjo-materialny wymiar majsterkowania prowadzimy antropologiczne badania terenowe w warsztatach wytwórców. Poznajemy procesy tworzenia, przyglądamy się relacjom między majsterkowiczem a narzędziem i materiałem, a także między majsterkowiczami, po to by zrozumieć, jak budują swoją tożsamość i społeczność.

W ramach badań, oprócz obserwacji uczestniczącej, stosujemy wideo-dzienniki, fotografie i mapowanie by zrozumieć złożony charakter amatorskiej pracy wytwórców. To ważne, bo kultura DIY zyskuje coraz więcej zwolenników, a poszukiwanie „sensu” w wykonywaniu pracy stanowi ważną motywację dla majsterkujących.

Projekt jest realizowany przy współpracy Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów ze środków Narodowego Centrum Nauki (NCN OPUS 23 2022/45/B/HS2/01554)

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego: przestrzeniewarsztatowe@gmail.com